Magdalena Nowaczyk

Wirtuozka biotechnologii z muzyczną duszą i rękoma terapeutki, która swoje naukowe pasje realizuje w Poznaniu jako pracownik naukowy Instytutu Genetyki Człowieka PAN. Pracuje nad komórkami, które w przyszłości mają regenerować serce pozawałowe.

Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Akademii Wychowania Fizycznego, również w Poznaniu i to z tym miastem związała swoje zawodowe i muzyczne losy.

Tancerka Zespołu Pieśni i Tańca Łany Uniwersytetu Przyrodniczego oraz wokalistka Sceny Muzyczno-Teatralnej „Teatr Puls” w Poznaniu.

Na pomysł studiowania biotechnologii wpadła poszukując alternatywy dla medycyny. Dzięki studiom na kierunku biotechnologia, założyła biały fartuch i zdobyła rozległą wiedzę z zakresu genetyki i jej zastosowania w medycynie. Fizjoterapia natomiast umożliwiła bezpośredni kontakt z pacjentami.

Jej rozległa wiedza z zakresu biologii zaskoczy niejednego. Pracuje nad ochronną rolą antyoksydantów wobec ludzkiej komórki mięśniowej. Opracowuje metodę umożliwiającą uzyskanie komórek odpornych na niedotlenienie, mogących odbudować martwą część serca po zawale. Może to wkrótce pozwolić na wyleczenie i wydłużenie życia wielu ludzi.

Podczas studiów w Poznaniu pojęła wiedzę teoretyczną i umiejętność wykorzystania jej w praktyce. Zgłębiła tajniki samodzielnej pracy w laboratorium i koncepcyjnej pracy w grupie. Poznane metody i poszerzone horyzonty zaczęła wykorzystywać do rozwiązywania problemów badawczych. W czasie studiów nauczyła się rzeczy przydatnych dziś w pracy zawodowej. Dzięki ZPiT Łany potrafi nieźle tańczyć i zwiedziła niemały kawałek świata, a dzięki AWF żadna dyscyplina sportu nie jest jej obca.